"הכל זורם", ניוזלטר פסיכולוגיה תהליכית, מאי 2013

חלק חשוב ומשמעותי ביותר בתפישה של פסיכולוגיה תהליכית נקרא "דמוקרטיה עמוקה" – Deep democracy. הרעיון הזה אומר משהו פשוט אבל לא קל ליישום, והוא שבדמוקרטיה עמוקה, בין אם היא מתקיימת בקבוצה, במשפחה, במדינה או בתוכנו בפנים – אנו נקראים להקשיב ולתת מקום וכבוד לכל הקולות שקיימים בשדה. זה נשמע מובן מאליו, אבל אם נתבונן פנימה, למשל, נגלה שזה לא טריויאלי.
כשאנחנו חולים, אנחנו כואבים וסובלים, ואולי גם חרדים לשלומנו ולעתידנו. ועם זאת, אנחנו איננו המחלה או הסימפטום או החרדה – אנחנו הרבה יותר מזה. והאתגר הוא לתת מקום וכבוד לחלקים אחרים בתוכנו – למשל: החלק הבריא שבכלל לא מרגיש חולה, או החלק בתוכנו שהוא מחולל הסימפטום או המחלה, ובדרך כלל נמצא רחוק מאד מהתודעה שלנו, ואלי עוד קולות שמופיעים בחלומות שלנו.
בדומה לכך, גם כחברה אנחנו לא כל-כך מתורגלים בדמוקרטיה עמוקה. בניגוד לדמוקרטיה רגילה, כאן לא מדובר בשלטון או בהחלטת הרוב, אלא בפרקטיקה מסוג אחר, שמאפשרת גם לקולות המיעוטים השונים להשמע, ולוקחת בחשבון שהם תמיד גם באיזשהו אופן חלק מאיתנו.
ולמה אני מעלה את זה?
כי בימים האחרונים נשמע יותר קולן של נפגעות תקיפה מינית וניצול מיני, בעקבות הסיפור האחרון על איש התקשורת הבכיר. בדמוקרטיה עמוקה, הרעיון הוא לתת מקום וכבוד לכל הקולות, גם אם הם מבולבלים, לא קוהרנטים, לא "מתאימים", לא נוחים לנו.
אני שמחה מאד על העליה והתפוצה הרבה של כל הסיפורים שעולים, כולל גם של גברים שמרגישים נפגעים, הן פגיעה וניצול מיני ע"י אחרים, והן, להבדיל, מהאשמות וכעס נגד גברים בכלל או גברים ספציפיים. האוורור הזה של כל הקולות, הרגשות, הכעסים, התסכולים, הכאב, הפחד, הוא זה שחשוב, וזה מה שחשוב להתפתחות שנו, כיחידים וכחברה.
אז בקרוב – שתי הזדמנויות מיוחדות לחוות, ללמוד ולתרגל דמוקרטיה עמוקה, בתוכנו ועם אחרים:
סמינר סופ"ש חוויתי עם ד"ר גארי ריס, מהמרכז בפורטלנד, אורגון:
מצבי תודעה שונים במרחב הטיפולי – הגישה התהליכית לעבודה עם ספקטרום מצבי התודעה, כולל מצבי תודעה חלופיים, קיצוניים והתמכרויות.
ימים ה'-שבת, 4-6 ליוני, במרכז "אמא אדמה" בהוד השרון.
ובנוסף, יתקיים בתאריכים 27-30 ליוני סמינר Worldwork, בהשתתפות פלסטינים, ישראלים ואורחים מאירופה וארה"ב. הסמינר יתקיים במלון אברסט בבית ג'אלה, שצמודה להר-גילה, באזור סי שפתוח ובטוח לכולם.
הסמינר הוא הזדמנות מיוחדת לחוות את הכלים והגישה של דמוקרטיה עמוקה ולראות איך זה "עובד" בשטח, בקבוצה מגוונת, שיש בה קונפליקטים מסוגים שונים.
לפרטים נוספים – שלחו מייל לגארי ריס ב-  greiss@igc.org
קבוצות, קבוצות קבוצות…. 
לנשים בלבד, סליחה לגברים שביניכם 🙂
הקבוצה בירושלים, בימי חמישי בערב, פעם בשלושה שבועות, עדין פתוחה לקלוט משתתפות חדשות. המפגש הבא יהיה ב- 23.5.13. אם יש לך עניין – שברי איתי או שלחי לי מייל.
מייד אחרי החגים תתחיל קבוצת נשים באזור המרכז. יש אפשרות לקבוצת בוקר, או לקבוצת ערב. גם כאן, הפורמט יהיה פעם בשלושה שבועות, והמטרה וההתכונות הם להתפתחות אישית ומודעות עצמית – כל אחת מתוך מה שמעסיק אותה, ומהמקום שבו היא נמצאת. העבודה תהיה חוויתית וגם הזדמנות להכיר וללמוד את הכלים של פסיכולוגיה תהליכית תוך כדי.
אם יש לך עניין בקבוצה כזו – דברי איתי או שלחי לי מייל.
ומשהו ללב ולנשמה:
בין שאר עיסוקי, אני גם עושה עבודות מבדים. מורתי וההשראה שלי היא ג'וד היל, מארה"ב, וכאן תוכלו למצא את הבלוג שלה, שהוא הרבה מעבר לאסופת תמונות יפהפיות של העבודות שלה והסביבה שלה. ג'וד היא חוקרת תהליכית באמצעות אמנות הבדים שלה, והחקירה שלה את תהליכי היצירה שלה היא מרתקת בעיני. והתוצאות – יפהפיות. כדאי מאד לשוטט ברחבי הבלוג העשיר הזה.
תהנו!
שיהיה חודש מאי וחג שבועות משמח וקריר…
מיכל

תגובה אחת בנושא “"הכל זורם", ניוזלטר פסיכולוגיה תהליכית, מאי 2013”

  1. כיף לקרוא אותך.
    אהבתי גם את הלינק המצורף. אכן אמנית מעניינת ונשית מאד.
    חג שבועות שמח.
    נ. ב. את מוזמנת ללון או סתם לבקר בהר גילה בעת הסמינר באברסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *